Jak být správným svatebním hostem?
Pozvali mě na svatbu. Ale co teď? Jak se stát ideálním svatebním hostem a jak zbytečně nestresovat nevěstu a ženicha?
Příspěvek je tentokrát věnován především svatebním hostům, nikoli primárně nevěstám a ženichům. Chystám se na něj už dlouho. Prakticky pokaždé když vidím smutné nebo naštvané snoubence, kteří se stále dokola a čím dál častěji pozastavují nad chováním některých svých svatebních hostů. Je to souhrn rad a tipů, které byste si měli uvědomit, pokud jste pozváni na svatbu.
Často slýchávám, jak lidé promlouvají k nevěstám, ať jsou v klidu a hlavně se nestresují. Něco vám prozradím, nejvíce ze všeho snoubence stresují právě svatební hosté. Svatební přípravy stojí spoustu času, energie a v neposlední řadě i peněz. Je zapotřebí velké odhodlání, nadšení a chuť oslavit krásný svatební den spolu se svými nejbližšími. Čím dál častěji mám však pocit, že si ti nejbližší toho příliš neváží. Možná mi budete namítat, že to není pravda. Že jste za pozvání poděkovali a předali dárek. Ale věřte mi, že zrovna slovo díky je krásné a cenné, ale není to to hlavní, čím vyjadřujete svůj vděk.
Možná si říkáte, že jsem až příliš přísná ke svatebním hostům. Ale věřte mi, že vím o čem mluvím. Jelikož já jsem se snoubenci během jejich příprav i po celý svatební den. Sdílím a prožívám s nimi momenty, když do poslední chvíle nevědí, kolik lidí jim na svatbu skutečně dorazí. Jsem s nimi v tu chvíli, kdy pár hodin před svatbou začne drnčet telefon a začnou přicházet mnohdy až velmi nesmyslné výmluvy a omluvy, proč se svatby dotyční nezúčastní. Jsem s nimi během plánování, kdy doufají v párty do rána, kterou si budou moci pořádně se svými hosty užít, a v momentě, kdy mají konečně odbyté veškeré svatební aktivity a chtějí se začít opravdu bavit, už není kolikrát s kým, protože jejich hosté mají ještě lístky do divadla, do kina, nebo jedou na chatu. Zkrátka prožívám s nimi všechny jejich trápení nad tím, jak si hosté dostatečně neváží toho, že byli pozváni.
Být ideálním svatebním hostem přitom není nic tak složitého. Stačí si uvědomit, že za svůj život potkáme tisíce lidí. Z těchto tisíců si snoubenci vybrali právě vás, abyste s nimi strávili jejich velký den. Přistupujte k tomu proto s pokorou a važte si toho.
A jak na to? Pro jistotu tady přidávám pár tipů jak být skvělým svatebním hostem.
- Potvrďte svou účast pokud možno hned, jak budete pozváni. Ohledně počtu hostů se odvíjí skoro všechno, co na svatbě je. Je velký rozdíl pořádat svatbu pro 20, 50, 100 nebo 150 lidí. Buďte proto snoubencům nápomocni a dejte jim včas vědět zda dorazíte a zda dorazíte s doprovodem nebo dětmi. Pokud z nějakého vážného důvodu opravdu ještě nevíte, nebojte se toho a s omluvou řekněte "asi ano", nebo "asi ne" a že to potvrdíte později.
- Čtěte instrukce a informace, které vám snoubenci dávají. Budete až překvapení, kolik se toho dozvíte. A nebudete se potom muset ptát. Někdy je připraven svatební web, někdy email s instrukcemi, na formě prakticky nezáleží. Podstatné je, že je dost pravděpodobné, že na nejklasičtější otázky již někde jistě existuje odpověď. Možná si řeknete, že jedna otázka nikoho nezabije. Máte naprostou pravdu. Ale pokud je vás na svatbě 100 a každý z vás se v průběhu příprav dvakrát zeptá na něco, co je poměrně jasně popsané v instrukcích, je to 200 otázek, které by už ublížit mohly.
- Na překvapení opatrně. Překvapení jsou super, ale pokud se rozhodnete něco připravit, domluvte se na tom se svatební koordinátorkou, svědkyní nebo někým, kdo kromě ženicha a nevěsty o té svatbě ještě něco ví. Jistě Vám ochotně pomohou s vhodným načasováním a se vším, co pro své překvapení budete potřebovat.
- Vyhraďte si na svatbu čas. Snoubenci si Vás vybrali, protože právě s Vámi chtějí trávit svatební den. Pokud je to jen trochu možné, chtějte ho s nimi trávit i Vy. Většina snoubenců v poslední době plánuje svatbu opravdu dlouho dopředu. Nedojednávejte si tedy pokud možno na večer stěhování, divadlo, lístky do kina, sousedovo oslavu narozenin atp. Snažte se tam být s nimi, protože oni chtějí být s Vámi.
- Musí se mnou dítě nebo pes i na svatbu? Pokud jsou na svatbu děti i psi zváni, tak je vezměte sebou, ale postarejte se o to, aby nenarušovali příliš průběh svatby. Pokud jen trochu můžete zajistit hlídání, udělejte to. Malé děti ani psy svatby opravdu moc nebaví a Vy si můžete dovolit jednou za čas se pobavit i bez nich.
- Specifické přání a požadavky hlaste dopředu. Pokud máte nějaké zdravotní nebo potravinové omezení, vůbec nevadí, ale dejte snoubencům možnost se o Vás postarat a připravit se na to. Není problém zajistit například veganská jídla. Ale Pokud si až v průběhu svatby vzpomenete, že jste vegan a nemáte nic k jídlu, řeší se to podstatně hůř.
- Trápení nechte doma. Pokud máte nějaké nedořešené nebo bolavé věci, svatba není tím nejlepším místem, kde je řešit. Pokud máte v rodině napjaté Vztahy, například po rozvodu rodičů, zkuste to na jeden den překousnout a užívat si krásný den spolu se snoubenci. Svatba není o Vás, ale o nich.
Možná si říkáte, proč se nevěnuji také výběru šatů, bot a darů. Je to proto, že to už není tolik podstatné jako to, když budete k pozvání na svatbu přistupovat s vděkem a pokorou. A mimochodem, právě tyto informace se většinou dozvíte v instrukcích od snoubenců.
Tyto rady vychází z toho, co na svatbách pravidelně vídáme. A je to škoda. Svatba je přece nádherná věc, tak proč si ji neudělat ještě hezčí pro všechny. Buďte v klidu a užijte si překrásnou svatbu.
Veronika
svatební koordinátorka ze Svatba v klidu